AE775L12-10P-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE775L12-10P-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE7 10C 10#20 PIN PLUG
Stock
220
In Stock :
220
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
10
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
12-10
Housing Color :
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Plug Housing
Contact Size :
20
Mounting Feature :
Features :
Material Flammability Rating :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Package :
Box
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
AE775L12-10P-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L12-10P-LC Overview
AE775L12-10P-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L12-10P-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L12-10P-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT