AE774W24-61SZ
Mfr.Part #
AE774W24-61SZ
Description
CONN RCPT FMALE 61POS CRIMP
Stock
83
In Stock :
83
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Package :
Box
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
61
Mounting Feature :
Front Side Nut
Orientation :
Z
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
Primary Material :
Metal
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Voltage Rating :
600VDC
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
24-61
Base Product Number :
AE774W
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Product Status :
Active
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Material Flammability Rating :
Datasheets
AE774W24-61SZ
Conesys AE774W24-61SZ
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Z Bayonet Lock
AE774W24-61SZ Overview
AE774W24-61SZ Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-61SZ Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-61SZ Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER