AE774W24-61SW
Mfr.Part #
AE774W24-61SW
Description
CONN RCPT FMALE 61POS CRIMP
Stock
83
In Stock :
83
Voltage Rating :
600VDC
Mounting Feature :
Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Status :
Active
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
24-61
Base Product Number :
AE774W
Current Rating (Amps) :
7.5A
Primary Material :
Metal
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
W
Features :
Package :
Box
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
61
Fastening Type :
Bayonet Lock
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
AE774W24-61SW
Conesys AE774W24-61SW
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium W Bayonet Lock
AE774W24-61SW Overview
AE774W24-61SW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-61SW Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-61SW Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER