AE774W24-61S
Mfr.Part #
AE774W24-61S
Description
CONN RCPT FMALE 61POS CRIMP
Stock
83
In Stock :
83
Circular Connector Assemblies
Product Diameter (mm) :
55.96(mm)
Operating Temp Range :
-55C to 175C
Rad Hardened :
No
Mounting Style :
Jam Nut
Voltage Rating :
850VDC/600VAC
Contact Gender :
SKT
Number of Terminals :
61
Product Length (mm) :
37.22(mm)
Strain Relief :
No
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Product Depth (mm) :
Termination Method :
Crimp
Contact Classification :
61Signal
Body Orientation :
Straight
Type :
Circular
Family :
AE7
Number of Contacts :
61(POS)
Number of Ports :
1(Port)
Product Height (mm) :
Gender :
RCP
Shell Size / Insert Arrangement :
24-61
Datasheets
AE774W24-61S
Conesys AE774W24-61S
AE774W24-61S Overview
AE774W24-61S Features
AE774W24-61S Applications
There are a lot of Aero Electric
AE774W24-61S Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER