AE774W24-61PZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE774W24-61PZ
Manufacturer
Conesys
Description
AE7 61C 61#20 PIN RECP
Stock
52
In Stock :
52
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
Features :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Front Side Nut
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Voltage Rating :
600VDC
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Primary Material :
Metal
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Package :
Box
Current Rating (Amps) :
7.5A
Product Status :
Active
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
Shell Size - Insert :
24-61
Orientation :
Z
Number of Positions :
61
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Datasheets
AE774W24-61PZ
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Z Bayonet Lock
AE774W24-61PZ Overview
AE774W24-61PZ Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-61PZ Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-61PZ Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER