AE774W24-61PY-LC
Mfr.Part #
AE774W24-61PY-LC
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Number of Positions :
61
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Cadmium
Shielded
Contact Size :
20
Shell Size, MIL :
Housing Color :
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Orientation :
Y
Datasheets
AE774W24-61PY-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 61 Positions Cadmium Y Bayonet Lock
AE774W24-61PY-LC Overview
AE774W24-61PY-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-61PY-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-61PY-LC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT