AE774W24-61PY
Mfr.Part #
AE774W24-61PY
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Front Side Nut
Current Rating (Amps) :
7.5A
Primary Material :
Metal
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Material Flammability Rating :
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
61
Voltage Rating :
600VDC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
Y
Shell Size, MIL :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
AE774W24-61PY
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Y Bayonet Lock
AE774W24-61PY Overview
AE774W24-61PY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-61PY Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-61PY Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER