AE774W24-61PX
Mfr.Part #
AE774W24-61PX
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
61
Color :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Front Side Nut
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Voltage Rating :
600VDC
Orientation :
X
24-61
Termination :
Crimp
Datasheets
AE774W24-61PX
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium X Bayonet Lock
AE774W24-61PX Overview
AE774W24-61PX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-61PX Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-61PX Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER