AE774W24-61PW
Mfr.Part #
AE774W24-61PW
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Box
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL-DTL-26482 Series II
Voltage Rating :
600VDC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Orientation :
W
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Features :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Feature :
Front Side Nut
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Datasheets
AE774W24-61PW
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium W Bayonet Lock
AE774W24-61PW Overview
AE774W24-61PW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-61PW Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-61PW Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER