AE774W24-61P-LC
Mfr.Part #
AE774W24-61P-LC
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Active
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
61
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Shielded
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Shell Finish :
Cadmium
Datasheets
AE774W24-61P-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 61 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE774W24-61P-LC Overview
AE774W24-61P-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-61P-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-61P-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT