AE774W24-61P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE774W24-61P
Manufacturer
Conesys
Description
AE7 61C 61#20 PIN RECP
Stock
52
In Stock :
52
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Package :
Box
Number of Positions :
61
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Fastening Type :
Bayonet Lock
Product Status :
Active
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Shell Size - Insert :
24-61
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
Front Side Nut
Voltage Rating :
600VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Features :
Shell Material :
Aluminum
Material Flammability Rating :
Datasheets
AE774W24-61P
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE774W24-61P Overview
AE774W24-61P Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-61P Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-61P Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER