AE774W24-31SX
Mfr.Part #
AE774W24-31SX
Description
CONN RCPT FMALE 31POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Voltage Rating :
600VDC
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Front Side Nut
Package :
Box
Primary Material :
Metal
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
X
Current Rating (Amps) :
13A
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Datasheets
AE774W24-31SX
Conesys AE774W24-31SX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 31 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium X Bayonet Lock
AE774W24-31SX Overview
AE774W24-31SX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-31SX Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-31SX Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER