AE774W24-31SW-LC
Mfr.Part #
AE774W24-31SW-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 31POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
W
Connector Type :
Receptacle Housing
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type :
For Female Sockets
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Housing Color :
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
31
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Contact Size :
16
Datasheets
AE774W24-31SW-LC
Conesys AE774W24-31SW-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 31 Positions Cadmium W Bayonet Lock
AE774W24-31SW-LC Overview
AE774W24-31SW-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-31SW-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-31SW-LC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT