AE774W24-31SW
Mfr.Part #
AE774W24-31SW
Description
CONN RCPT FMALE 31POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Features :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
W
Shell Size, MIL :
Termination :
Crimp
Material Flammability Rating :
Voltage Rating :
600VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Base Product Number :
AE774W
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature :
Front Side Nut
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
AE774W24-31SW
Conesys AE774W24-31SW
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 31 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium W Bayonet Lock
AE774W24-31SW Overview
AE774W24-31SW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-31SW Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-31SW Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER