AE774W24-31S-LC
Mfr.Part #
AE774W24-31S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 31POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Aluminum
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
AE774W24-31S-LC
Conesys AE774W24-31S-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 31 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE774W24-31S-LC Overview
AE774W24-31S-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-31S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-31S-LC Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT