AE774W24-31S
Mfr.Part #
AE774W24-31S
Description
CONN RCPT FMALE 31POS CRIMP
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Number of Positions :
31
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Size - Insert :
Voltage Rating :
600VDC
Datasheets
AE774W24-31S
Conesys AE774W24-31S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 31 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE774W24-31S Overview
AE774W24-31S Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-31S Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-31S Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER