AE774W24-31PY-LC
Mfr.Part #
AE774W24-31PY-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 31POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Box
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
Y
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Contact Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
16
Datasheets
AE774W24-31PY-LC
Conesys AE774W24-31PY-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 31 Positions Cadmium Y Bayonet Lock
AE774W24-31PY-LC Overview
AE774W24-31PY-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-31PY-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-31PY-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT