AE774W24-31PY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE774W24-31PY
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Mounting Feature :
Front Side Nut
Orientation :
Y
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
600VDC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Product Status :
Active
Shell Size, MIL :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Material Flammability Rating :
Shell Size - Insert :
Features :
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Primary Material :
Metal
Package :
Box
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
13A
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Base Product Number :
AE774W
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
31
Datasheets
AE774W24-31PY
Conesys AE774W24-31PY
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 31 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Y Bayonet Lock
AE774W24-31PY Overview
AE774W24-31PY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-31PY Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-31PY Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER