AE774W24-31PX
Mfr.Part #
AE774W24-31PX
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
13A
Shielded
Voltage Rating :
600VDC
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Number of Positions :
31
Shell Material :
Aluminum
Primary Material :
Metal
Features :
Color :
Orientation :
X
Mounting Feature :
Front Side Nut
Datasheets
AE774W24-31PX
Conesys AE774W24-31PX
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 31 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium X Bayonet Lock
AE774W24-31PX Overview
AE774W24-31PX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-31PX Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-31PX Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER