AE774W24-31P-LC
Mfr.Part #
AE774W24-31P-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 31POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Contact Size :
16
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
31
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Box
Type :
For Male Pins
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Shell Finish :
Cadmium
Datasheets
AE774W24-31P-LC
Conesys AE774W24-31P-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 31 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE774W24-31P-LC Overview
AE774W24-31P-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-31P-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-31P-LC Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT