AE774W24-31P
Mfr.Part #
AE774W24-31P
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Base Product Number :
AE774W
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Number of Positions :
31
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Front Side Nut
Package :
Box
Voltage Rating :
600VDC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Primary Material :
Metal
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Features :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL-DTL-26482 Series II
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
AE774W24-31P
Conesys AE774W24-31P
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 31 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE774W24-31P Overview
AE774W24-31P Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-31P Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-31P Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER