AE774W24-19SY
Mfr.Part #
AE774W24-19SY
Description
CONN RCPT FMALE 19POS CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL-DTL-26482 Series II
Color :
Mounting Feature :
Front Side Nut
Number of Positions :
19
Fastening Type :
Bayonet Lock
Current Rating (Amps) :
23A
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Orientation :
Y
Product Status :
Active
Contact Finish - Mating :
Gold
Primary Material :
Metal
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
24-19
Voltage Rating :
1000VDC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Datasheets
AE774W24-19SY
Conesys AE774W24-19SY
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Y Bayonet Lock
AE774W24-19SY Overview
AE774W24-19SY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-19SY Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-19SY Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER