AE774W24-19SX-LC
Mfr.Part #
AE774W24-19SX-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
24-19
Orientation :
X
Type :
For Female Sockets
Aluminum
Contact Size :
12
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
19
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
AE774W24-19SX-LC
Conesys AE774W24-19SX-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 19 Positions Cadmium X Bayonet Lock
AE774W24-19SX-LC Overview
AE774W24-19SX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-19SX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-19SX-LC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT