AE774W24-19SX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE774W24-19SX
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 19POS CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Package :
Box
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Orientation :
X
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
24-19
Shell Size, MIL :
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
19
Current Rating (Amps) :
23A
Features :
Mounting Feature :
Front Side Nut
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Primary Material :
Metal
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Product Status :
Active
Base Product Number :
AE774W
Voltage Rating :
1000VDC
Datasheets
AE774W24-19SX
Conesys AE774W24-19SX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium X Bayonet Lock
AE774W24-19SX Overview
AE774W24-19SX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-19SX Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-19SX Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER