AE774W24-19S-LC
Mfr.Part #
AE774W24-19S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Type :
For Female Sockets
Material Flammability Rating :
Contact Size :
12
Shell Size - Insert :
24-19
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
19
Datasheets
AE774W24-19S-LC
Conesys AE774W24-19S-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 19 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE774W24-19S-LC Overview
AE774W24-19S-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-19S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-19S-LC Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT