AE774W24-19S
Mfr.Part #
AE774W24-19S
Description
CONN RCPT FMALE 19POS CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Voltage Rating :
1000VDC
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Current Rating (Amps) :
23A
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
24-19
Datasheets
AE774W24-19S
Conesys AE774W24-19S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE774W24-19S Overview
AE774W24-19S Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W24-19S Applications
There are a lot of Conesys
AE774W24-19S Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER