AE774W22-55SZ
Mfr.Part #
AE774W22-55SZ
Description
CONN RCPT FMALE 55POS CRIMP
Stock
288
In Stock :
288
Voltage Rating :
600VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Orientation :
Z
Number of Positions :
55
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size - Insert :
22-55
Datasheets
AE774W22-55SZ
Conesys AE774W22-55SZ
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Z Bayonet Lock
AE774W22-55SZ Overview
AE774W22-55SZ Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W22-55SZ Applications
There are a lot of Conesys
AE774W22-55SZ Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER