AE774W22-41PX
Mfr.Part #
AE774W22-41PX
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Voltage Rating :
600VDC
Material Flammability Rating :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Orientation :
X
Number of Positions :
41
Datasheets
AE774W22-41PX
Conesys AE774W22-41PX
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium X Bayonet Lock
AE774W22-41PX Overview
AE774W22-41PX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W22-41PX Applications
There are a lot of Conesys
AE774W22-41PX Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER