AE774W18-11PW-LC
Mfr.Part #
AE774W18-11PW-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
11
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Housing Color :
Connector Type :
Receptacle Housing
Material Flammability Rating :
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Orientation :
W
Product Status :
Active
Contact Size :
16
Box
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
AE774W18-11PW-LC
Conesys AE774W18-11PW-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 11 Positions Cadmium W Bayonet Lock
AE774W18-11PW-LC Overview
AE774W18-11PW-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W18-11PW-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774W18-11PW-LC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT