AE774W16-14SZ
Mfr.Part #
AE774W16-14SZ
Description
CONN RCPT FMALE 14POS CRIMP
Stock
31
In Stock :
31
Current Rating (Amps) :
7.5A, 23A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
14
Base Product Number :
AE774W
Orientation :
Z
Shell Size - Insert :
16-14
Color :
Olive Drab
Voltage Rating :
600VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Datasheets
AE774W16-14SZ
Conesys AE774W16-14SZ
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Z Bayonet Lock
AE774W16-14SZ Overview
AE774W16-14SZ Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W16-14SZ Applications
There are a lot of Conesys
AE774W16-14SZ Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER