AE774W16-14PZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE774W16-14PZ
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
Stock
57
In Stock :
57
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
14
Termination :
Crimp
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Front Side Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number :
AE774W
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
16-14
Voltage Rating :
600VDC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size, MIL :
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Current Rating (Amps) :
7.5A, 23A
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Features :
Package :
Box
Fastening Type :
Bayonet Lock
Primary Material :
Metal
Orientation :
Z
Datasheets
AE774W16-14PZ
Conesys AE774W16-14PZ
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Z Bayonet Lock
AE774W16-14PZ Overview
AE774W16-14PZ Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W16-14PZ Applications
There are a lot of Conesys
AE774W16-14PZ Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER