AE774W14-19SW-LC
Mfr.Part #
AE774W14-19SW-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
Base Product Number :
AE774W
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
W
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
19
Datasheets
AE774W14-19SW-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 19 Positions Cadmium W Bayonet Lock
AE774W14-19SW-LC Overview
AE774W14-19SW-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W14-19SW-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774W14-19SW-LC Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT