AE774W12-10SZ-LC
Mfr.Part #
AE774W12-10SZ-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 10POS PNL MT
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
20
Number of Positions :
10
Orientation :
Z
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Base Product Number :
AE774W
Datasheets
AE774W12-10SZ-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 10 Positions Cadmium Z Bayonet Lock
AE774W12-10SZ-LC Overview
AE774W12-10SZ-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774W12-10SZ-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774W12-10SZ-LC Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT