AE774L24-31SX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE774L24-31SX
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 31POS CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Status :
Active
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Front Side Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
Color :
Primary Material :
Metal
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
13A
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
31
Base Product Number :
AE774L
Package :
Box
Orientation :
X
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
600VDC
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Features :
Datasheets
AE774L24-31SX
Conesys AE774L24-31SX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 31 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE774L24-31SX Overview
AE774L24-31SX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774L24-31SX Applications
There are a lot of Conesys
AE774L24-31SX Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER