AE774L24-31P-LC
Mfr.Part #
AE774L24-31P-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 31POS PNL MT
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Contact Size :
16
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
31
Features :
Shell Size - Insert :
Base Product Number :
AE774L
Datasheets
AE774L24-31P-LC
Conesys AE774L24-31P-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 31 Positions Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE774L24-31P-LC Overview
AE774L24-31P-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774L24-31P-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774L24-31P-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT