AE774L22-55PY-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE774L22-55PY-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE7 55C 55#20 PIN RECP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Orientation :
Y
Housing Color :
Material Flammability Rating :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Product Status :
Active
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Features :
Number of Positions :
55
Shell Size, MIL :
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Package :
Box
Datasheets
AE774L22-55PY-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 55 Positions Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE774L22-55PY-LC Overview
AE774L22-55PY-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774L22-55PY-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774L22-55PY-LC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT