AE774L18-11SZ-LC
Mfr.Part #
AE774L18-11SZ-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
5
In Stock :
5
Panel Mount
Base Product Number :
AE774L
Contact Size :
16
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
18-11
Orientation :
Z
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Datasheets
AE774L18-11SZ-LC
Conesys AE774L18-11SZ-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 11 Positions Electroless Nickel Z Bayonet Lock
AE774L18-11SZ-LC Overview
AE774L18-11SZ-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774L18-11SZ-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774L18-11SZ-LC Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT