AE774L16-14SX
Mfr.Part #
AE774L16-14SX
Description
AE7 14C 8#20, 6#12 SKT RECP
Stock
18
In Stock :
18
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Material Flammability Rating :
Current Rating (Amps) :
7.5A, 23A
Voltage Rating :
600VDC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
16-14
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
Front Side Nut
Active
Color :
Number of Positions :
14
Features :
Orientation :
X
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Datasheets
AE774L16-14SX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE774L16-14SX Overview
AE774L16-14SX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774L16-14SX Applications
There are a lot of Conesys
AE774L16-14SX Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER