AE774L16-14SW-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE774L16-14SW-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE7 14C 8#20, 6#12 SKT RECP
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Package :
Box
Orientation :
W
Shell Finish :
Electroless Nickel
Material Flammability Rating :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Product Status :
Active
Number of Positions :
14
Features :
Housing Color :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Contact Size :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
Shell Size - Insert :
16-14
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Contact Type :
Crimp
Datasheets
AE774L16-14SW-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 14 Positions Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE774L16-14SW-LC Overview
AE774L16-14SW-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774L16-14SW-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774L16-14SW-LC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT