AE774L16-14PZ
Mfr.Part #
AE774L16-14PZ
Description
AE7 14C 8#20, 6#12 PIN RECP
Stock
18
In Stock :
18
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
14
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Material :
Aluminum
Primary Material :
Metal
Voltage Rating :
600VDC
Color :
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Front Side Nut
Shell Size - Insert :
16-14
Orientation :
Z
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A, 23A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
AE774L16-14PZ
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Z Bayonet Lock
AE774L16-14PZ Overview
AE774L16-14PZ Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774L16-14PZ Applications
There are a lot of Conesys
AE774L16-14PZ Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER