AE774L16-14PX-LC
Mfr.Part #
AE774L16-14PX-LC
Description
AE7 14C 8#20, 6#12 PIN RECP
Stock
18
In Stock :
18
Product Category :
Circular Connector Housings
Features :
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
X
Shell Size - Insert :
16-14
Number of Positions :
14
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
Contact Type :
Datasheets
AE774L16-14PX-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 14 Positions Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE774L16-14PX-LC Overview
AE774L16-14PX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774L16-14PX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774L16-14PX-LC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT