AE774L14-19PW-LC
Mfr.Part #
AE774L14-19PW-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
Contact Type :
MIL-DTL-26482 Series II
Housing Color :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
Note :
Contacts Not Included
Shielded
Contact Size :
20
Number of Positions :
19
Product Status :
Active
Base Product Number :
AE774L
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Orientation :
W
Datasheets
AE774L14-19PW-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 19 Positions Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE774L14-19PW-LC Overview
AE774L14-19PW-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774L14-19PW-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774L14-19PW-LC Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT