AE774L14-18SY-LC
Mfr.Part #
AE774L14-18SY-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Base Product Number :
AE774L
Shell Size, MIL :
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Orientation :
Y
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Number of Positions :
18
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Material Flammability Rating :
Housing Color :
Datasheets
AE774L14-18SY-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 18 Positions Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE774L14-18SY-LC Overview
AE774L14-18SY-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774L14-18SY-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774L14-18SY-LC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT