AE774L14-18PX
Mfr.Part #
AE774L14-18PX
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
18
Termination :
Crimp
Voltage Rating :
600VDC
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Orientation :
X
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Front Side Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielded
Primary Material :
Metal
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number :
AE774L
Datasheets
AE774L14-18PX
Conesys AE774L14-18PX
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE774L14-18PX Overview
AE774L14-18PX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774L14-18PX Applications
There are a lot of Conesys
AE774L14-18PX Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER