AE774L14-15SZ-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE774L14-15SZ-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
Shell Size - Insert :
Material Flammability Rating :
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Package :
Box
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Product Status :
Active
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Type :
Crimp
Base Product Number :
AE774L
Shell Material :
Aluminum
Features :
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
Z
Contact Size :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
15
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
AE774L14-15SZ-LC
Conesys AE774L14-15SZ-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 15 Positions Electroless Nickel Z Bayonet Lock
AE774L14-15SZ-LC Overview
AE774L14-15SZ-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE774L14-15SZ-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE774L14-15SZ-LC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT