AE772W22-55SZ-LC
Mfr.Part #
AE772W22-55SZ-LC
Description
AE7 55C 55#20 SKT RECP
Stock
11
In Stock :
11
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
22-55
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Base Product Number :
AE772W
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
55
Shielded
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Contact Size :
20
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
Z
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
AE772W22-55SZ-LC
Conesys AE772W22-55SZ-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Cadmium Z Bayonet Lock
AE772W22-55SZ-LC Overview
AE772W22-55SZ-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE772W22-55SZ-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE772W22-55SZ-LC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT