AE772W20-41PX
Mfr.Part #
AE772W20-41PX
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
41
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Material Flammability Rating :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Base Product Number :
AE772W
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Product Status :
Active
Primary Material :
Metal
Voltage Rating :
600VDC
Package :
Box
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Features :
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
X
Datasheets
AE772W20-41PX
Conesys AE772W20-41PX
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium X Bayonet Lock
AE772W20-41PX Overview
AE772W20-41PX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE772W20-41PX Applications
There are a lot of Conesys
AE772W20-41PX Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER