AE772W18-32SX-LC
Mfr.Part #
AE772W18-32SX-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS INLINE
Stock
58
In Stock :
58
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Orientation :
X
Product Status :
Active
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
Shell Size - Insert :
18-32
Number of Positions :
32
Contact Type :
MIL-DTL-26482 Series II
Base Product Number :
AE772W
Shell Finish :
Cadmium
Datasheets
AE772W18-32SX-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Cadmium X Bayonet Lock
AE772W18-32SX-LC Overview
AE772W18-32SX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE772W18-32SX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE772W18-32SX-LC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT