AE772W18-11SY
Mfr.Part #
AE772W18-11SY
Description
CONN RCPT FMALE 11POS CRIMP
Stock
50
In Stock :
50
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Base Product Number :
AE772W
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Shell Size - Insert :
18-11
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
Y
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Primary Material :
Metal
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage Rating :
1000VDC
Termination :
Crimp
Datasheets
AE772W18-11SY
Conesys AE772W18-11SY
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Y Bayonet Lock
AE772W18-11SY Overview
AE772W18-11SY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE772W18-11SY Applications
There are a lot of Conesys
AE772W18-11SY Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER