AE772W14-12SX-LC
Mfr.Part #
AE772W14-12SX-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 12POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Number of Positions :
12
Base Product Number :
AE772W
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
X
MIL-DTL-26482 Series II
Contact Type :
Crimp
Datasheets
AE772W14-12SX-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Cadmium X Bayonet Lock
AE772W14-12SX-LC Overview
AE772W14-12SX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE772W14-12SX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE772W14-12SX-LC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT